Інтравітреальні ін’єкції

Зміст

Макулодистрофія

Макулодистрофія – ураження центрального відділу сітківки. Найчастіше призводить до зниження або втрати центрального зору. Уражене око бачить світ, але не може розгледіти обличчя, букви, предмети. Об’єкти, на які спрямований погляд, закриває пляма.

Зміни розвиваються поступово. Спочатку може зменшитися яскравість, насиченість кольорів. Можуть пропадати дрібні фрагменти в зображенні. Згодом зображення в центрі поля зору тьмяніє, з’являються спотворення. Поступово здатність бачити перед собою втрачається. Залишається тільки периферичний зір. Обслуговувати себе в даній ситуації вкрай проблематично.

Основна причина такого роду проблем – судинні захворювання. Проходить ураження судин у всьому організмі. Навантаження на них в оці дуже висока. Ціною їх відмови або пошкодження може стати сліпота.

Завдають найбільшої шкоди зору і частіше призводять до інвалідності вікова макулодистрофії (ВМД), діабет, порушення кровообігу, ураження центральної частини сітківки на тлі міопії високого ступеня. Пускові механізми у цих захворювань різні, а результат може бути один – загибель центральної частини сітківки, яка відповідає за гостроту зору. Сітківка може як висихати, так і набрякати, може заміщатися рубцем в разі крововиливу в неї.

При будь-якому з цих захворювань через брак кровотоку в сітківці розвивається ішемія (нестача кисню). У тканині підвищується зміст судинного ендотеліального ростового фактора (VEGF). Саме він стимулює підвищену проникність нормальних судин і зростання нових. Чим більше набряк, тим більше в сітківці накопичується відпрацьованих, токсичних продуктів. Новоутворені судини дуже слабкі і часто лопаються. Крім того, вони додатково деформують тонку структуру макули.

Перебіг

Час від початку захворювання до термінальної стадії може дуже відрізнятися і тривати від кількох місяців (блискавично) до багатьох років (мляво).

Процеси можуть носити зворотний характер. Часто процес можна зупинити. Але, коли сформувався рубець сітківки або великий ішемічний набряк, лікування в даний час неефективно.

Анти-VEGF терапія

Сучасний і ефективний спосіб лікування вищеперелічених захворювань – анти-VEGF терапія.

У нашій країні дозволені до застосування в офтальмології препарати Ейлі і Луцентіс. Ліки вводиться безпосередньо в око в умовах операційної (інтравітреальна ін’єкція).

Протипоказання:

  • підвищена чутливість до препарату або будь-якого іншого компонента, що входить до складу препарату;
  • активна або підозрювана інтра- або періокулярна інфекція;
  • активне важке внутрішньоочне запалення;
  • вагітність і період грудного вигодовування;
  • Вік до 18 років.

Курс лікування завжди починається з трьох ін’єкцій з інтервалом 1 місяць (при ДМН – з п’яти). В подальшому для повної стабілізації процесу лікування продовжують з великими інтервалами.

Основний діагностичний критерій при призначенні анти-VEGF терапії – наявність набряку сітківки за даними ОКТ (оптичної когерентної томографії). У нашому центрі використовується спектральна ОКТ. В необхідних випадках виконується ангіо- ОКТ.

Лікування загальних захворювань (артеріальна гіпертонія, цукровий діабет і т.п.) не повинно перериватися! Увечері перед процедурою і вранці в день процедури необхідно перевірити артеріальний тиск. Режим харчування змінювати не потрібно.

Профілактика

Профілактикою розвитку вікової макулодистрофії є контроль артеріального тиску, ваги, відмова від куріння. Необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря загальної практики. Корисно захищати очі від яскравого сонця захисними окулярами з ультрафіолетовим фільтром. Група ризику – людина віком від 50 років.

Ураження центру сітківки у людей, які страждають на цукровий діабет, — діабетичний макулярний набряк (ДМН). Чим гірше компенсований цукр і артеріальний тиск, тим вище ризики ураження сітківки, нирок та ніг (діабетична ретинопатія, діабетична нефропатія, діабетична стопа). Приблизно третина пацієнтів мають діабетичну ретинопатію. У третини з них розвивається ДМН. І у третини макулярної набряк носить затяжний характер.

Порушення кровообігу в сітківці, або тромбоз вен сітківки, є наслідком загальних судинних проблем. В першу чергу – гіпертонії. Це свого роду інфаркт в оці. При ураженні макули тільки своєчасно розпочате лікування може гарантувати успіх.

Міопія високого ступеня (МВС) вимагає виключення будь-яких високих перевантажень. Фізичних, зорових, психоемоційних. Вкрай небажана важка фізична праця, роботи з тривалим нахилом до ніг, струсу, удари. Формування патологічних судин в макулі при відсутності лікування призводить до утворення рубця (плями Фукса) і незворотньої втрати центрального зору.

Відгуки пацієнтів

Британського офтальмологічного центру

Гольденберг Люся Львівна

Лікування катаракти

Виявляю свою вдячність за обслуговування. Дякую Всім працівникам цього закладу за Вашу роботу.
Буду рекомендувати всім знайомим Ваш заклад.

Вільхова Галина Василівна

Лікування катаракти

Я, Вільхова Галина Василівна, дуже вдячна працівникам «Британського офтальмологічного центру», а особливо лікарю Жуку Андрію Миколайовичу, за повернений зір та радість, що можу бачити світ в яскравих кольорах.

Мястківський Ігор Васильович

Лікування катаракти

Я, Мястківський Ігор Васильович висловлюю подяку Жуку Андрію Миколайовичу. Золоті руки. Дай Боже здоров’я і такої роботи на користь людям. Це вже друга операція по заміні кришталика в «Британському офтальмологічному центрі».
З повагою Мястківський І.В.